Firma Biora byla založena panem Janem Galatíkem 1. července 1990, jako první privátní výrobce kosmetických přípravků v Hodoníně. Firma využívala výsledky vývoje lékových injekčních forem vysokomolekulární kyseliny hyaluronové Hyal-OK a očních kapek Movisin, podle patentovaných postupů ing. A. Galatíka CSc. Tyto lékové formy byly určeny pro oftalmologii a ortopedii. Vývoj byl prováděn v laboratoři firmy Movis II. ve Skalici na Slovensku. Práce inicioval oční chirurg, doc. Kuběna, neboť tyto přípravky nebyly pro tehdejší zdravotnictví dostupné. Po roce 1990 se na našem trhu začaly distribuovat a ve zdravotnictví se staly běžně dostupné. V téže době byla nalezena i vhodná surovina pro přípravu kosmetického kolagenu. Význam a možnosti využití vlastní technologie výroby kyseliny hyaluronové otevřely cestu k výrobě v oblasti kosmetických prostředků.

V roce 1991 byla zahájena výroba prvních s ochrannými známkami Biohar a Bioderm.

V roce 1992 byl na základě legislativních změn pro podnikání byl zakoupen výrobní objekt v Hodoníně, na Slavíkově ulici. Zde se provádělo konečné balení výrobků do spotřebitelských obalů. Jednalo se zřejmě o vůbec první využití kyseliny hyaluronové v kosmetice bez použití konzervačních látek, ve sterilních ampulích. Později byl malý český výrobce Biora donucen pod tlakem francouzské firmy Bioderma, změnit název výrobku a ochrannou známku na Bioraderm.

V roce 1995 byla zahájena produkce pleťových vod na bázi kyseliny hyaluronové, určených pro pravidelné a běžné denní použití. Byla to Pleťová omlazovací voda pro ženy a Omlazovací voda po holení, určená pro muže. V tomto roce byly také ukončeny stavební rekonstrukce hlavního objektu firmy Biora v Hodoníně a provoz byl přizpůsoben hygienickým požadavkům požadovaným po přistoupení naší země do Evropské unie. Kolaudace objektu byla provedena 16. 6. 1995. V tomto roce byl vyvinut potravinový doplněk na bázi včelího pylu, mateří kašičky a hyaluronanu, pod obchodním názvem Ambrosie H.

V roce 1996 začala produkce dalšího významného výrobku z řady léčebné kosmetiky, masážního gelu Lubrikant vaziva Biora. Ten se stal velmi populární u špičkových sportovců i u osob s pohybovými problémy. Nahradil v některých případech drahé injekční formy a rozšířil tak aplikace této účinné látky. Zejména v prevenci degeneračních změn u sportovců a pohybových problémů v souvislosti se stárnutím.

V roce 1997 roce byl do výroby zaveden Gel po opalování. Tento prostředek pro regeneraci pokožky po nadměrném opalování je účinný i při popálení tepelným zářením, ale jako kosmetický prostředek není pro tyto aplikace určen. Další zajímavý výrobek, Gel po pobodání komáry, byl úspěšně testován při komáří kalamitě, která následovala po povodních na Moravě v roce1997.

V roce 2000 byla firma Biora transformována na Biora s.r.o. Předmět činnosti byl doplněn o potravinové doplňky. V letech 2003 a 2004, v souvislosti se vstupem do EU, zavedla firma Biora s.r.o systém správné výrobní praxe metodou kontroly kritických bodů a všechny výrobky byly notifikovány ministerstvem Zdravotnictví ČR. V roce 2005 se začal vyvíjet kosmetický prostředek na bázi čistého kolagenu Bioragel. Jako vůbec první kosmetický prostředek ve formě pěny krystalicky čistého kolagenu se potvrdil jako účinný na potlačení vrásek kožního reliéfu a omlazení pleti.

V roce 2007 byl vyvinut prostředek na opalování Biora Sunmilk a byla zahájena spolupráce s firmou JG, s.r.o na vývoji dalších kosmetických produktů. Po vstupu České republiky do EU a Schengenského prostoru se otevřely nové možnosti a objevili noví obchodní partneři, došlo k inovaci a ucelení celé kosmetické řady zn. Biora a prodej výrobků se zaměřil zejména na lékárenské dodavatele.

V současnosti vyvíjí firma Biora, s.r.o. doplňky stravy a probíhá jejich posouzení schvalovacími orgány.

Biora Cosmetics

BIORA, s.r.o. / Slavíkova 11 / 695 01 Hodonín / Czech Republic